Teknolojik Becerilerinizi Geliştirmeye Yardımcı Olacak Stratejiler -

Teknolojik Becerilerinizi Geliştirmeye Yardımcı Olacak Stratejiler

GenelİYSKOBİ

Teknolojinin her geçen gün geliştiği ve çeşitlendiği günümüzde teknolojinin nasıl kullanılacağına dair fikir sahibi olmak ve teknolojik yetkinlikleri geliştirmek oldukça önemli bir hale geldi. Hem ülkemizde hem de dünyada son iki yıldır yaşanan pandemi ile birlikte teknoloji hızlı bir ivmede gelişme gösterirken tüm sektörler gelişime ayak uydurmak durumunda kaldı. Teknolojiye ayak uyduran ve güncelde kalan firmalar ve şirketler yürüdükleri yolda adımlarını daha da kuvvetlendirdi. Çağın gerisinde kalan firmalar ise maalesef silinip gitti.

Teknolojiyi takip etmek hatta teknolojinin nasıl kullanılacağını bilip hayatın içerisinde uygulamak günümüz dünyasında bir tercihten ziyade gereklilik halini aldı. Bilgisayar, akıllı telefon, akıllı cihazlar veya yazılımlar ile birçok noktada başa çıkabiliyor ve bu araçların dilinden anlıyorsanız teknolojik becerilere hakim olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu, sizi hem özel hem de iş hayatınızda daha bilgili ve başarılı bir yere taşıyacaktır. Ne kadar çok teknolojik beceriye sahip olursanız, şirket ya da firmalar için o kadar değerli olabilir ayrıca kişisel niteliklerinizi geliştirerek alanınızda profesyonel bir pozisyona çok daha kolay yükselebilirsiniz.

Teknolojik becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olacak stratejilere geçmeden önce, teknolojik donanımlara sahip olmanın size sağlayabileceği bazı avantajları inceledik:

Daha İyi Pozisyonlarda Çalışma Fırsatı

Kendisini güncelde tutan ve yaptığı işte teknolojik donanımlara hakim olan kişiler işverenler tarafından yüksek potansiyel sahibi olarak görülüyor ve bu kişiler işe alımlarda çok daha fazla tercih ediliyorlar. Örneğin; her gün yaptığı işi teknolojik donanımların gücünden faydalanarak hızlı ve pratik bir şekilde çözebilen, teknik detaylara hakim bir kişi aynı işi hala geleneksel yöntemlerle yapan birisine göre işverenler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

İyi Gelir Elde Etme Olanağı

Teknolojiyi yaptığı işe uygulayan ve bulunduğu şirkete birçok konuda katkı sunan kişiler genellikle hızlı bir şekilde yükselir ve şirketin bir nevi beyin ekibinde yer aldıklarından gelirleri de diğer pozisyonlara oranla daha yüksek olabilir.

Zamandan ve Emekten Tasarruf Sağlama

Bundan belki de sadece on yıl önce bir insanın yaptığı ve ciddi zaman harcanılan işleri günümüzde otomasyon sistemleri ile kolaylıkla halledebiliyoruz. Yani yıllardır sabit olarak her gün yaptığınız ve saatlerinizi harcadığınız bir işi belki de sadece dakikalar içinde halledebilirsiniz. Bu bakış açısına sahip olmak ve çalışma yöntemlerinizi teknolojik donanımlar ışığında gözden geçirmek ciddi bir zaman ve emek tasarrufu sağlayabilir. Böylece, işlerinizi çok daha verimli yönetebilir ve gerçekten önemli olan meseleler üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Pratik Bakış Açısı Kazanma

Teknolojik araçlar ile zaman geçirdikçe ve teknolojinin hayatınızı nasıl kolaylaştırdığını fark ettikçe, pratik bir bakış açısı kazanabilirsiniz. Herhangi bir işinizi teknoloji ile kolaylaştırmak, hayatınızın diğer alanlarını da teknolojik bakış açısın süzgecinden geçirmenizi sağlayabilir. Bu da sizin sorunlarla başa çıkma becerinizi geliştirirken yenilikleri takip etmenize de zemin hazırlayacaktır.

Teknolojik Becerilerinizi Geliştirmek İçin Neler Yapmalısınız?

Öncelikle, teknolojik donanımlar gözünüzü korkutuyorsa öncelikle bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederiz. “Ben bilgisayardan anlamıyorum.” “Yazılım benim işim değil.” “Teknolojiyi bilmek bana fayda sağlamaz.” gibi cümleler kurmak yerine, teknik becerilere sahip olanların yaşadıkları avantajları inceleyin. Teknolojik anlamda kusursuz işler yapmaktan ziyade teknolojik dile hakim olmak ve belirli noktalarda teknolojiyi işinize entegre edebilmek bile sizin için fark yaratabilir. Bu şekilde düşünmek ve harekete geçmek hayatta karşınıza çıkabilecek fırsatları çeşitlendirerek sizi çok daha iyi bir noktaya taşıyabilir.

İşe Gönüllü Olarak Başlayın

Hep söylenen klasik bir laf vardır: “İnanmak, başarmanın yarısıdır.” Teknolojik donanımlara hakim olmayı istiyorsanız öncelikle, bunu yapamayacağınıza dair önyargınızı kırmanızı tavsiye ederiz. Bu konuda yeterli olmaya karar verdiğinizde önünüze birçok fırsat çıkacaktır. Örneğin, teknik becerilerin öğrenilmesini kolaylaştıran etkinlikleri, kursları takip edebilir ve bu kurslara katılabilirsiniz. Böylece alanında uzman teknoloji meraklısı profesyonellerle de tanışma fırsatı elde edebilirsiniz.

Öğrenmek İstediğiniz Şeylerin Listesini Yapın

Hangi teknolojilere hakim olmak istediğinize karar vererek ilerlemek, yürüdüğünüz yolda rota çizmenize yardımcı olacaktır. Bu yöntem ile sonsuz teknoloji evrenine giriş yapmak için size özel bir kapı açabilir ve ilk aşamada işinize yarayabilecek bilgileri daha planlı bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Teknik Kitapları İnceleyin

Bugüne kadar teknoloji ile ilgili bir kitap gördüğünüzde onu incelemeye dahi gerek duymadınız mı? Peki hiç incelemediğiniz bir kitabı anlayamayacağınıza sizi ikna eden şey ne? Teknolojik donanımlara hakim olmak istiyorsanız bu konuda profesyonellerden tavsiyeler isteyerek seviyenize uygun teknik kitaplar edinebilir ve bu kitaplardan faydalanarak yeni teknolojiler hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta madem teknoloji konuşuyoruz, birçok site üzerinden ulaşabileceğiniz online teknik kitapları da inceleyebilirsiniz.

Bilgisayar Kulüplerine Üye Olma Zamanı

Özellikle öğrenciler için teknoloji ile alakalı kulüplere katılmak fark yaratan bir adım olabilir. Günümüzde birçok üniversitenin bünyesinde çeşitli teknoloji kulüpleri bulunuyor. Bunları değerlendirerek teknolojik araçlara hakim bir noktaya gelebilirsiniz. Örneğin; bilgisayar ya da yazılım kursları teknolojik becerilerinizi geliştirmek için iyi fırsatlar sağlayabilir.

Teknoloji ile İlgili Haberlerin Takipçisi Olun

Teknoloji diline hakim olmanın gerekliliklerinden biri de güncelde kalmak, teknoloji dünyasında yaşanan yenilikleri takip etmekten geçer. Güvendiğiniz ve içeriklerinden hoşlandığınız teknoloji sitelerinin e-bültenlerine üye olarak her gün güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz. Bu size, teknoloji ile ilgili bir bakış açısı kazandıracak ve yeni teknolojilerin nasıl uygulanabileceği hakkında fikir verecektir.

Öğrendiklerinizi Uygulayın

Teknik bilgileri sadece öğrenmek yeterli değildir. Öğrendiğiniz her şeyi hem işinizde hem de hayatınızda uygulamak teknolojik donanımlara hakim olmanızı sağlar ve öğrendiğiniz bilgileri kalıcı hale getirir.

Örneğin; sosyal medya reklamcılığı ya da SEO uyumlu yazı yazma gibi konularda eğitim aldınız ancak bunları hiç uygulamadınız. Bu durumda öğrendiklerinizi geliştirme ve bir sonraki adıma geçme konusunda yetersiz kalabilirsiniz.

Turatel olarak, teknolojik çözümlerin gücüne inanıyor ve teknoloji dünyasında dahil olmak için hiçbir zaman geç olmadığını düşünüyoruz. Gittikçe dijitalleşen dünyada teknik donanımlara hakim olduğunuz ve tüm işlerinizi olabilecek en pratik, akılcı yöntemlerle ilettiğiniz zamanlar dileriz.