Sosyal Medyada Etkileşim Artırma Tüyoları -

Sosyal Medyada Etkileşim Artırma Tüyoları

Genel

Teknolojinin gelişmesi ve internetin artık herkes için erişilebilir hale gelmesiyle, sosyal medya da her geçen gün önemini artırıyor. Yemek, kıyafet, kitap, eğitim, iş vb. birçok şeye erişebilmek ya da satın alabilmek için günümüzde internet bağlantısının olması yeterli oluyor. Hal bu olunca markaların da sosyal medyada bu doğrultuda şekillenmeleri ve müşterileriyle etkileşimi arttırmaları zorunluluk haline geliyor.

Ülkemizin nüfusunun çoğunun gençlerden oluşması ve gençlerin de sosyal medyayı oldukça aktif kullanması markalar için harika fırsatlar yaratabiliyor. Turatel Blog olarak bu yazımızda sosyal medyada etkileşimi artırma tüyolarını derledik.

Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal medyayı aktif kullanmak ve düzenli olarak içerik post etmek markalar için oldukça önemli. Müşteriler ya da potansiyel müşteriler sosyal medya hesaplarınızı ziyaret ettiklerinde yaşayan bir profil ile karşılaşmak istiyor. En son postunuzun üzerinden günler geçtiyse potansiyel müşterilerinizin size güven duyması zorlaşabilir. Bu, sosyal kanallara önem vermediğinizi ve herhangi bir sorun durumunda size ulaşmanın zor olduğunu düşündürebilir. Bu sebeple belirli periyotlarla içerikler post etmeyi atlamamalısınız.

Sosyal Medyada Yenilikleri Takipte Kalın

Sosyal mecralarda sık sık yenilikler gerçekleşiyor. Instagram, ilk kullanılmaya başlandığı dönemlerde sadece akış gönderisi yüklenebilen bir mecrayken günümüzde hikaye, reels, IG TV, canlı yayın, çoklu canlı yayın vb. birçok özelliği içinde barındırıyor. Markanızın iyi etkileşim alabilmesi ve daha fazla Instagram kullanıcısına erişebilmesi için tüm bu özellikleri kullanmak gerekiyor. Örneğin, TikTok son dönemde yükselen mecralar arasında yer alıyor ve gençler tarafından çok tercih ediliyor. Markanız genç bir hedef kitleye hitap ediyorsa, gençlerin olduğu yerde sizin de olmanız bir gerekliliktir. Henüz TikTok kullanmıyorsanız, hızlıca TikTok stratejileri geliştirerek marka etkileşiminizi artırmaya başlayabilirsiniz.

Dijital Reklamcılığın Gücünden Faydalanın

Günümüzde reklam araçları oldukça gelişti. Akıllı reklamcılık sayesinde hedef kitlenize benzer kitleler oluşturmak ve bu kitleler ile etkileşim kurmak mümkün olabiliyor. Hedef kitlenizi bölümlere ayırarak ve her kitleye hitap edecek ürün ve hizmetleri gruplandırıp reklam çalışması yaparak hem marka etkileşiminizi hem de satışlarınızı istediğiniz noktaya getirebilirsiniz. Akıllı reklamcılık, rakiplerinizin önüne geçmek be müşterilerinize ulaşmak açısından da size fayda sağlayacaktır. Reklam çalışmaları yaparken tasarım trendlerine uyan, dinamik tasarımlar tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Takipçi Satın Almak Etkileşim Getirmez

Markaların düştüğü en büyük hatalardan biri, takipçi satın almaktır. Takipçi satın almanız, etkisiz bir profil haline gelmeniz demektir. Sanılanın aksine bu yöntem ile etkileşiminiz artmaz, aksine etkileşiminiz düşer ve paylaşımlarınızdan istediğiniz sonucu almanız imkansız hale gelir. Ayrıca takipçi satın aldığınızı fark eden rakipleriniz ya da müşterilerinizin gözünde marka imajınız zedelenebilir.

Marka Diliniz ve Tasarımlarınız Tutarlı Olmalı

Takipçileriniz markanıza ait bir gönderi gördüğünde marka isminizi görmeden bile bu gönderinin size ait olduğunu anlayabilir mi? Bu soruya cevabınız “Evet” ise doğru yoldasınız. Ancak yanıtınız olumsuzsa acilen tasarım ve marka diliniz üzerine çalışmanız gerekiyor. Marka tasarımlarınızın bir bütünün parçası olması, takipçilerinizin sizi hemen ayırt etmesini sağlayacak ve marka etkileşiminizin artmasına katkı sağlayacaktır. Ortak tasarım dili aynı zamanda marka imajınıza da olumlu katkı sağlar.

Takipçilerinizle İletişim Halinde Kalın

Sosyal medya üzerinden herhangi bir gönderinize gelen yorumlara olabilecek en kısa sürede dönüş sağlayın. Bu dönüşlerin samimi ve hızlı olması takipçilerinizin size güven duymasını sağlayacaktır. Aynı şekilde hikayelerinize gelen cevapları, DM kutunuza düşen mesajları sık sık kontrol edin ve mutlaka cevaplayın. Bazen sadece bir emoji bile bir müşteri daha kazanmanıza fayda sağlayabilir.

Ayrıca, takipçilerinizle etkileşim kurarken arada esprili bir dil kullanmanız sizi çok daha akılda kalıcı ve samimi gösterecektir. Mizah yönünüzü markanıza yansıtmayı ihmal etmeyin.

Etkileşim İçerikleri Oluşturun

Herhangi bir sürecinize takipçilerinizi de dahil etmeniz, takipçileriniz tarafından eğlenceli ve iyi karşılanır. Örneğin yeni bir ürün çıkaracaksınız ve bu ürünle ilgili tercih yapmanız gereken bir şey var. Bunu Instagram Anket özelliği ile takipçilerinizle paylaşabilir ve hep birlikte karar verebilirsiniz. Kullandığı ürünün oluşma aşamasında söz sahibi olmak, müşterinizin marka bağını kuvvetlendirecektir.

Sosyal Medya Bio’larınız Markanızı Yansıtsın

Yer aldığını tüm sosyal medya kanallarınızda aynı profil resmini kullanmanız ve sosyal medya uzantılarınızın aynı olması sizi çok daha akılda kalıcı hale getirecektir. Bunun yanında bio’nuzda da kendinizi kısa ve net bir şekilde tanıtın ve mutlaka web site linkinize yer verin. Sitenizde kampanya düzenlediğinizde ya da takipçilerinizi farklı bir linke yönlendirmeniz gerektiğinde bio’nuza ilgili linki eklemeyi ihmal etmeyin.

Sosyal medyada etkileşiminizin, marka bilinirliğinizin ve satışlarınızın artması dileğiyle!