Pazarlamacılara İçerik Oluşturma Tavsiyeleri -

Pazarlamacılara İçerik Oluşturma Tavsiyeleri

Genel

Günümüzde internette ve sosyal medyada vakit geçirdiğimiz her saniye birçok içeriğe maruz kalıyoruz. Bu içeriklerden bazıları bir internet kullanıcısı olarak bize çok hitap ederken bazılarını hiç açmıyor ya da okumuyoruz. Peki içerikleri bizim için ilgi çekici kılan şey ne? Bazı içerikleri kaydetmek, arkadaşlarımızla paylaşmak ya da defalarca okumak ya da izlemek isterken bazılarını neden bir daha görmek dahi istemiyoruz?

Burada birçok kriter devreye girebiliyor. İçeriğin bizim ilgi alanımıza girmesi en önemli ve belirleyici kriter diyebiliriz. Sonrasında içeriğin bize nasıl sunulduğu ve hangi yönüyle ele alındığı ya da fayda sağlayıp sağlamadığı ile ilgili kriterleri de değerlendirebiliriz.

Herkesin hoşuna gidecek ve ona hitap edecek bir içerik vardır. Bu içeriğin sizin önünüze düşmesi ve size hitap edecek şekilde sunulması ile içerik pazarlamacılarının görevidir. Turatel Blog olarak bu yazımızda, “İçerik pazarlaması nedir?” ve “Pazarlamacılar nasıl içerik oluşturmalıdır?” sorularına odaklandık.

İçerik Pazarlaması Nedir?

Bir ürün ya da hizmet pazarlamadan önce ilk olarak hedef kitle belirlemek gerekir. Belirlenen hedef kitleyi etkilemek, onlarla etkileşim kurmak ve mevcut ürün ya da hizmeti satın almalarını sağlamak adına yapılan sürekli etkileşim ve daha çok kişiye ulaşmayı hedefleyen üretim ve dağıtım faaliyetlerine içerik pazarlaması adı verilir.

İçerik pazarlaması, bir ürün ya da hizmetin satın alınması için harekete geçildiği ilk zamanlardan beri var olsa da özellikle sosyal medyanın kat ettiği gelişmelere paralel olarak günümüzde gittikçe daha çok önemsenen ve yapılması zorunlu hale gelen bir pazarlama alan olarak tanımlanabilir.

Birçok kişi ya da marka içerik pazarlaması yapsa da her aşaması doğru planlanan ve yönetilen içerikler her zaman daha doğru bir hedef kitleye ulaşmakta ve daha çok marka bilinirliği, satış sağlamaktadır.

Pazarlamacılara İçerik Oluşturma Tavsiyeleri

İyi bir pazarlamacı, doğru içeriğin harikalar yaratabileceğinin farkındadır ve tüm pazarlama stratejilerini mümkün olan en iyi ve en faydalı şekilde organize eder. Üzerine düşünülmüş, planlama yapılmış ve çalışılmış içerikler marka bilinirliği ve satışlar açısından her zaman fark yaratır.

Bu noktada pazarlama stratejileri oluşturma aşamasında iyi bir içerik kurgusu yapılması gereklidir. Pazarlamacılar içerik oluştururken, Turatel olarak derlediğimiz tavsiyelerimizi göz önünde bulundurabilirler.

Hedef Kitle ve İçerik Uyumu

Hedef kitleyi iyi tanımak ve analiz etmek, içerik oluşturma aşamasının en önemli ve olmazsa olmaz noktalarından biridir. Hedef kitleyi oluşturmak, kullanıcı alışkanlıklarını gözlemlemek ve hedef kitleye hitap edecek bir içerik tonu belirlemek markalara her zaman kazandırır. Örneğin; hedef kitleniz kitap okuyan bir kitleye kitap pazarlamak ise burada kitaplardan alıntılar yapmak, kitaplar hakkında etkileşim yaratan soru cevap içerikleri oluşturmak ya da daha ince, esprili bir dil benimsemek markanızı ilgi çekici bir hale getirir.

Ya da teknolojik donanımlar satan bir firmaysanız hedef kitleniz pazarladığınız ürün hakkındaki tüm detayları öğrenmek isteyecektir. Ürün hakkında merak edilebilecek her şeyi içeren metinler, videolar oluşturmak ve ürünü olabilecek en anlaşılır şekilde açıklamak hedef kitlenizle doğru bağ kurmanıza yardımcı olacaktır.

Tasarım Trendlerini Takip Etmek

Tasarım, döneme göre farklılık gösteren ve hedef kitlelerin algılarına göre değişiklik gösteren bir süreçtir. Bundan sadece birkaç ay önce beğenilen ve ilgi çeken bir tasarım trendi şu an hedef kitlenin beklentilerini karşılamayabilir. Tam da bu sebeple içeriklerinizin her zaman güncel olması ve tasarım trendlerini yansıtması önemlidir. Güncel trendleri takip eden bir marka olmanız ve bu yönde içerikler üretmeniz hedef kitleniz tarafından güvenilir ve modern algılanmanızı sağlar.

Videolar ile Etkileşim Artırmak

Kullanıcı alışkanlıkları gittikçe daha çok videolu içerik üzerine şekilleniyor. Markanız ya da hizmetleriniz hakkında söylemek istediklerinizi minik ve ilgi çekici videolar şeklinde düzenleyerek markanızı çok daha akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Çünkü video içeriklerinin yükselişi önümüzdeki dönemde de devam edecek. Ayrıca istatistikler videoların sessiz izlenme oranlarında da ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. Yani videolarınıza sadece altyazı ekleyerek dahi çok daha fazla kişiye ulaşmanız mümkün.

Düzenli Reklam Vermek

Akıllı reklamcılık ile en doğru hedef kitlelere erişmek ve iyi planlanmış yönetim ile az bütçe ile birçok kişiye ulaşmak mümkün hale geldi. İçerik pazarlama stratejileri arasında reklamlar olmazsa olmaz bir konumda yer alıyor. Her ay düzenli periyotlarla reklam vermenizi ve bu reklamlarınızın raporlarını dikkatle inceleyerek yeni reklam stratejileri oluşturmanızı tavsiye ederiz.