Müşterileri Markanız Hakkında Fotoğraf Paylaşmaya Nasıl İkna Edersiniz? -

Müşterileri Markanız Hakkında Fotoğraf Paylaşmaya Nasıl İkna Edersiniz?

Genel

Görsellerin alıcı davranışları üzerinde bariz etkisinin olduğu bilinen bir gerçek. Markanız hakkında sosyal medyada yaptığınız paylaşımları bir düşünün. Bazen sizin tasarladığınız ürün ya da hizmetiniz hakkında harika bilgilerin yer aldığı ve her detayı düşünülmüş bir içeriğin aldığı etkileşim ile müşterilerinizden gelen bir görselin etkileşimi arasında ciddi bir görüntülenme farklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Markanıza ait bir tasarıma kıyasla müşterinizden gelen ve profesyonel çekimi dahi olmayan bir görsel çok daha yüksek etkileşim alabilir. Bunun temel sebebi tabii ki müşterilerinize, farklı bir müşterinin ürününüzü tercih etmesinin çok daha samimi gelmesidir. Müşteriler tarafından paylaşılan içerikler her zaman diğer müşteriler tarafından daha çok görüntülenir. Bir nevi geleneksel pazarlamanın olmazsa olmazı olan kulaktan kulağa pazarlamanın dijital ortamdaki versiyonu olan müşteri fotoğrafları markalar için büyük önem taşır. Peki bir marka, müşterilerini görsel paylaşmaya nasıl ikna edebilir?

Turatel Blog olarak etkileşim artırma noktasında size fayda sağlayacağını düşündüğümüz müşterileri fotoğraf paylaşmaya ikna etme yöntemlerini bu yazımızda derledik.

E-Ticaret Pazarlama Stratejiniz İçin Özel Hashtag Oluşturun

Her şeyden önce, işletmenizi temsil edecek mükemmel hashtag'i bulmanız gerekir. Takipçilerinizin her gördüğünde sizi hatırlayacakları ve markanızı yansıtan bir hashtag işinizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Bu hashtag’i seçerken akılda kalıcı olmasına, markanızın adını barındırmasına ve kısa, kolay yazılır olmasına dikkat etmenizde fayda var. Aksi durumda hashtag planladığınız kadar çok kullanılmayabilir ve başarı oranı düşük olur.

E-Ticaret mağazanızın adını hashtag olarak kullanarak basit tutmak genellikle iyi bir fikirdir ancak uzun bir adınız varsa kısaltmak doğrusu olacaktır. Ayrıca hashtaginizi markanızın her postunda kullanarak müşterilerini gözünde hashtagin tamamen sizinle özdeşleşmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-posta imzalarınızda, afişlerde, müşterilerinizin işletmenizi ziyaret ettiğinde görebileceği alanlarda da hashtag kullanabilirsiniz.

Şimdi Sıra Hashtag’i Hedef Kitlenizin Kullanmasını Sağlamakta

Sosyal medyanın en büyük avantajı interaktif bir ortam yaratmasıdır. Yani sizin sosyal medyada söylediğiniz ya da yazdığınız her içeriğe müşterileriniz etkileşim gösterebilir. Bu avantajı kullanmak ve markanız kadar müşterilerinizin de bir şeyler söyleme hakkı olduğunu onlara hissettirmek çalışmalarınızı bambaşka bir boyuta taşıyabilir. Tam da bu sebeple takipçilerinizden hashtag’inizi kullanmalarınız isteyebilirsiniz. Bu samimiyeti hisseden ve markanız ile bağ kuran müşterileriniz ürün görselleri paylaşmaktan keyif alacaktır.

Ayrıca bir müşteri ürününüzü ya da ürünlerinizi satın aldıktan sonra, onay e-postasında bir fotoğrafını paylaşmasını isteyebilir ve bunu kolaylaştırmak için birkaç sosyal paylaşım düğmesi dahil edebilirsiniz. Yeni favori ürünlerini aileleri ve arkadaşlarıyla paylaşmaktan heyecan duyacaklar ve bu ürün çevrimiçi ortamda daha fazla görünürlük kazanacak ve bu da e-ticaret işiniz için ekstra satışlarla sonuçlanabilir.

Ve bu stratejiyle ilgili harika şeylerden biri, onu uygulamak için büyük bir bütçeye ihtiyacınız olmamasıdır. Hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olarak, ürünlerinizi yaymanıza yardımcı olacak bir hashtag ve fotoğraf kampanyasını kolayca oluşturabilirsiniz.

Belirli Periyotlarda Ödüllü Yarışmalar Düzenleyin

Müşterilerinizle etkileşim kurmanın ve onlardan ürünlerinizi kullandıklarına dair fotoğraf almanın en güzel yollarından birisi ödüllü çekilişler, yarışmalar düzenlemektir. Bu yöntemle fotoğraf havuzunuza tahmininizde çok daha fazla yeni müşteri fotoğrafları ekleyebilir ve çok hareketli bir kampanya yönetimi yapabilirsiniz.

Ancak sosyal medyada bir yarışma başlatmayı düşünmeden önce yarışmayla ilgili hedeflerinizi iyi belirlemenizi tavsiye ederiz. Sadece etkileşim almanın yanında yeni müşteri dataları biriktirmek, yeni çıkan bir ürününüzün tanıtımını yapmak ve müşteri fotoğrafları biriktirmeyi aynı anda hedefleyebilirsiniz.

Hareketli ve Dinamik Reklam Videoları Oluşturun

Videolar, her zaman daha çok kişiye ulaşmanın en etkili yoludur. Hashtag’inizin tanıtımını yapmak ve hashtag bilinirliğinizi artırmak için videoların gücünden faydalanabilirsiniz. Videolar aynı zamanda size anlatmak istediklerinizi en kısa yoldan anlatma imkanı da sağlayacaktır. Böylece müşterilerinizin gözünde anlatmak istediğiniz her şey çok daha net hale gelir. Bu videolarda hashtag vurgusu yapmanız ve hashtag’inizi çok dinamik şekilde kullanmanız faydalı olacaktır.

Bol etkileşimli zamanlar dileriz!