Kuşaktan Kuşağa Sosyal Medya Kullanımı -

Kuşaktan Kuşağa Sosyal Medya Kullanımı

GenelMobil

Yıllar önce sosyal medya kullanmak genç kuşaklara özgü bir alışkanlıkken günümüzde bu algı tamamen yıkıldı. Artık orta yaşlı ve yaşlı kesim de birçok sosyal medya kanalını aktif olarak kullanıyor, online alışveriş yapıyor, internet üzerinden eğitimlere, kurslara katılıyor hatta sosyalleşiyor.

Sosyal ağlar içerisinde çoğu kişinin kullandığı ve bilinen en eski sosyal platformlardan biri olan Facebook’ta ilk dönemlerde genellikle gençler yer alırken, günümüzde bu oranlar tamamen değişti. Hatta Facebook ile de sınırlı kalmayıp tüm kuşaklar Instagram, Twitter, Snapchat, TikTok gibi birçok sosyal ağı keşfetti.

Sosyal medya artık tüm kuşakların ortak buluşma noktası diyebiliriz. Peki sosyal medyada kuşaklar en çok hangi mecralarda zaman geçiriyor? Kuşakların tercih ettiği sosyal ağları bilmek bize ne kazandırır? Önümüzdeki süreçte kuşakların sosyal medya kullanımı ile ilgili neler öngörülüyor?

Turatel olarak bu yazımızda, kuşakların sosyal medya kullanım alışkanlıklarını ele aldık.

Kuşakların sosyal medya kullanımına geçmeden önce sosyal medya kullanımlarını inceleyeceğimiz kuşakları tanıyalım:

X Kuşağı: 1965-1979 yılları arası doğanlar literatürde “X Kuşağı” olarak adlandırılır. Bir nevi geçiş dönemi kuşağı olan X kuşağı genel olarak kurallara sadık, uyumlu ve çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak biliniyor.

Y (Milenyum) Kuşağı: 1980 – 1999 yılları arasında doğan nesildir. X ve Y kuşakları arasındaki fark oldukça belirgindir. Y kuşağı yeniliklere açık, teknoloji dostu, girişimci, bireysel düşünen ve küresel bakış açısına sahip bir kuşaktır. Y kuşağı başarıya, yeteneğe önem verir. Bu da onları gelişime açık, yaratıcı fikirler üreten, teknolojiyi takip eden bir noktaya getirmiştir.

Z Kuşağı: 2000 yılı ve sonrasında doğanların yer aldığı Z kuşağı, direkt teknolojinin içine doğmuştur. Bu kuşak fiziksel olarak sokakta oyun oynamak yerine okuma – yazma öğrenmeden bilgisayar, telefon kullanmayı öğrenen kuşaktır. Z kuşağının en önemli özelliği, birden fazla işi aynı anda yapabilme becerisidir. Teknoloji konusunda oldukça yetenekli ve ileri seviyededirler.

Kuşaklar Hangi Sosyal Mecralarda Zaman Geçiriyor?

Kuşakları tanıdığımıza göre şimdi sosyal mecraları kullanım alışkanlıklarından ve internette nasıl zaman geçirmeyi tercih ettiklerinden bahsedebiliriz.

Sosyal medya tüm kuşakların ortak buluşma noktası haline gelse de bu kuşakların sosyal medya kullanım şekilleri ve tercihleri değişiklik gösterebiliyor. Bu durum markalar için dikkatle incelenmesi gereken oldukça önemli bir mesele. Çünkü hangi kuşağın hangi sosyal mecrada zaman geçirdiğini ya da internet kullanım alışkanlıklarının nasıl olduğunu bilmek markaların reklam stratejileri için önemli bir kriter.

1965 – 1979 arasında doğan X kuşağı, çocukluklarında ya da gençliklerinde teknoloji ile büyümemiş ve teknolojinin nimetlerini yetişkinlikte keşfetmiş bir kuşaktır. X kuşağı için teknoloji adapte olunması gereken bir süreci ifade eder. Alışkanlıklarına sadık olan bu kuşak, ilk olarak Facebook ile tanışmıştır ve günümüzde de X kuşağı çoğunlukla Facebook’u aktif olarak kullanmaya devam etmektedir. Y ve Z kuşaklarının çoğunun Facebook kullanımı her geçen gün azalırken X kuşağının hala Facebook’ta aktif olduğunu söyleyebiliriz. Yani X kuşağına hitap edecek reklamlar hazırlamak istiyorsanız Facebook reklamları üzerine yoğunlaşabilirsiniz. X kuşağı, ikinci sosyal mecra olarak da genellikle Instagram’ı tercih etmektedir.

1980-1999 yılları arasında doğan Y jenerasyonu, teknolojiyi çocukken keşfetmiş bir nesildir. Bu nesil teknolojik olarak oldukça donanımlıdır ve teknolojiyi kendilerini geliştirme noktasında iyi kullanabilir. X kuşağı gibi aynı yerde sabit kalmak gibi davranışlardan ziyade gelişime ve yeniliklere açık bir noktada yer alan Y Kuşağı, yoğun olarak Instagram’ı kullanıyor. Bunun yanı sıra YouTube, Twitter, LinkedIn gibi mecraları da yoğun olarak kullanan bu kuşak sosyal medyada bir şeyler öğrenmekten, kendi kimliklerini oluşturmaktan da hoşlanıyor.

Doğdukları andan itibaren teknoloji ile iç içe olan Z kuşağı çevrimiçi ortamlarda oldukça fazla zaman geçiriyor. Z kuşağının dijital dünyada yaşadığını söylesek yanılıyor olmayız. Bu nesil, sosyal medya kullanımında değişen bir gelgiti temsil ediyor. Z kuşağı tüketicilerinin çoğunun hayatında sosyal medya oldukça önemli bir yer tutuyor ve diğer kuşaklara oranla Z kuşağı internet alışverişini daha fazla tercih ediyor. Hem sosyal medya hem de online mağazalar üzerinden sık sık alışveriş yapan Z kuşağını hedefliyorsanız markanızın da onlar kadar genç bir duruşunun olması, enerjik ve dinamik tasarımlarınızın, samimi bir marka dilinizin olması şart diyebiliriz.

Bu kuşak, markalar hakkında bilgi edinme, ilgi alanlarını keşfetme ya da sosyalleşme ihtiyaçlarını da internet ortamında gerçekleştiriyor. Z kuşağı markanızın hedef kitlesiyse sizden onlar kadar genç olmanızı beklediklerini söylemeliyiz.

Ayrıca Z kuşağı, veri toplamak için de diğer kuşaklara oranla çok daha ideal bir kuşak. İnternet ortamında markaların kendilerinden talep ettikleri bilgileri diğer kuşaklara göre çok daha rahat ve güven duyarak veren bu kuşak, bu bilgilerin kendilerine daha iyi hizmet için kullanılacağının farkında olarak hareket ediyor.

Kuşakların özelliklerini göz önünde bulundurarak markanız için reklam stratejileri belirleyebilir ve çok daha akıllı ve işlevsel reklamlar kurgulayabilirsiniz.