Etkileşim ve Satış Odaklı Video Pazarlama Nasıl Yapılır? -

Etkileşim ve Satış Odaklı Video Pazarlama Nasıl Yapılır?

İYSKOBİKVKK

Dijital dünya geliştikçe, internet kullanıcılarının beklentileri de çeşitleniyor ve değişiyor. Günümüzden belki de sadece birkaç yıl önce yavaş açılan bir web sitesinin açılmasını beklemek, yüklenmeyen video ya da fotoğrafın yüklenmesi için sabretmek normal bir internet kullanıcısı davranışıyken artık internet kullanıcılarının yavaş içeriklere tahammülü kalmadı. Aynı şekilde bir fayda sağlamayan, sonuca götürmeyen, çok uzun metinler de kullanıcılar tarafından tercih edilmeyebiliyor. İnternette çok fazla içeriğin olması ve internet kullanıcılarının da kaliteli içerik seçme konusunda gittikçe daha tecrübeli bir hale gelmesi markaları en iyi ve en faydalı içerikler üretme noktasında teşvik edici bir noktaya getirdi. Bu da video pazarlamayı daha önemli ve firmalar tarafından sık tercih edilen bir yere taşıdı. Artık, internet kullanıcılarının büyük bir kısmı; eğlence, bilgi, ürün tanıtımı, eğitim vb. alanlarda video izlemeyi tercih ediyor.

Turatel olarak bu yazımızda, “Video pazarlama nedir?” ve “Etkileşim ve Satış Odaklı Video Pazarlama Tüyoları” hakkında bilgiler derledik.

Video Pazarlama Nedir?

Markanızı, ürününüzü veya hizmetlerinizi dijital ortamlarda tanıtmak, müşterilerinizin markanızı daha iyi anlamasını ya da hizmetleriniz hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amacıyla hazırlanan hareketli içeriklerin tümü ve bu içeriklerin yayılması amacıyla yapılan tüm çalışmalar video pazarlama olarak tanımlanabilir. Video pazarlama yöntemi ile müşterilerinizi herhangi bir konu hakkında detaylı bilgilendirebilir, markanız hakkında akılda zor kalan herhangi bir konuyu anlaşılır bir şekilde ifade edebilir, teknik ve detaylı hizmetlerinizi olabilecek en net haliyle ifade edebilirsiniz. Çünkü videolar bir şeyi öğrenmenin yanı sıra detaylar da sunar ve konunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Etkileşim ve Satış Odaklı Video Pazarlama Tüyoları

İşe Markanızı ya da Ürününüzü Tanıtan Videolar Üreterek Başlayın

Video pazarlama yöntemini uygulamaya yeni başlayacaksanız, ilk olarak markanızı, ürününüzü ya da hizmetlerinizi tanıtacağınız kısa videolar üretebilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerinizin sizin hakkınızda fikir sahibi olmalarının ve markanızı tercih etmelerini sağlamanın bir yöntemidir. Bu videoların sizi yansıttığından ve markanızı olabilecek en iyi şekilde yansıttığından emin olmanız çok önemlidir. Örneğin, ürününüzün teknik detayları hakkında bilgi verirken, ürünün her açıdan göründüğü, parçalarının ele alındığı ve en önemli işlevlerinin anlatıldığı hızlı tempolu ve birbirini takip eden video serileri hazırlayabilirsiniz. Böylece, hedef kitleniz ürününüzü satın alırken bilmesi gereken detaylara hakim olacak ve satın alma aşamasına çok daha hızlı gelecektir.

Video Uzunluğuna Dikkat

Video içerikleri son dönem internet kullanıcıları tarafından çok sık tercih edilse de birçok internet kullanıcısının uzun ve yavaş tempoda ilerleyen hiçbir şeye tahammülü bulunmuyor. Video pazarlama kullanırken her şeyi anlatmaktan ziyade, en önemli ve can alıcı bilgileri olabilecek en dikkat çekici, eğlenceli ve kısa sürede anlatmaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Örneğin, 5 dakikalık bir video pazarlaması yaptığınızda videonuzun ortalama izlenme süresi 10 saniyede kalabilir. Bu, kullanıcıların videoyu açtığını ancak sadece 10 saniye izleyebildiklerini gösterir. Peki bu kısacık 10 saniyelik kısımda kullanıcıya vermek istediğiniz bilgilerin bir kısmını ulaştırabildiniz mi? Cevap maalesef “Hayır.” olacaktır. Bunun yerine belki de 30 saniye süren ve kullanıcının ihtiyaç duyabileceği genel bilgileri eğlenceli bir tonda anlatan bir video yapılabilir. 30 saniyelik videonun ilk 10 saniyesinin izlenmesi, 5 dakikalık videonun ilk 10 saniyesinin izlenmesinden çok daha değerlidir.

Müşterilerinize Belirli Aralıklarla Video İçerikler Sunun

Markanızı, hizmetinizi ya da kendinizi anlatmaya başlamadan önce bütün olarak duruşunuzu göz önünde bulundurun ve video pazarlama stratejinizi belirli bölümlere ayırın. Örneğin ilk önce markanızı kısaca anlattığınız videolar, hizmetlerinizi genel olarak anlattığınız videolar gelebilir. Takiben de detaylara inebilir ve ayrıntıları ele alan videolar pazarlayabilirsiniz.

Videolarınızın Belirli Bir Tarzı Olsun

Tasarımsal ve içerik dili olarak birbirini takip eden tonda ilerleyen videolar, her zaman daha çok etkileşim getirecek ve marka bilinirliğinize katkı sağlayacaktır. Örneğin, video trendlerini baz alarak oluşturduğunuz bir tarzınız varsa bu tarz ile seri halinde videolar düzenleyebilirsiniz. Bu sayede, hedef kitleniz markanıza ait bir videoyla karşılaştığında, markanızın adını dahi görmeden videonun size ait olduğunu anlayacaktır. Böylece marka bilinirliğinize katkı sağlamanın yanında, firmanıza olan güveni artırabilir ve satışlarınızın artmasına da katkı sağlayabilirsiniz.

Video Verilerinizi Yakından Takip Edin

Mevcut videolarınız hedeflediğiniz şekilde etkileşim sağlıyor mu? Sabit hedef kitleniz dışında yeni kişilere ulaştınız mı? Videonuz, izlenmesini planladığınız kadar izlendi mi? Video pazarlama ile ürün satışlarında artış meydana geldi mi? Tüm bu soruları cevaplayabilmeniz için video verilerinizi incelemeniz, raporlama yapmanız ve bu raporlar doğrultusunda yeni video içerikleri planlamanız gerekir.

Unutmayın ki raporlamalar, yeni planlamaların rotasıdır!