Dijitalin En Eğlenceli Hali: Oyunlaştırma -

Dijitalin En Eğlenceli Hali: Oyunlaştırma

GenelMobil

Teknolojik gelişmeler ile birlikte dijital dünya da yepyeni bir boyuta ulaşıyor. İnternet kullanıcılarının dijital ortamda çok fazla içeriğe maruz kalması, bu içeriklerden kaliteli olanlara olan talebi ve ilgiyi artırıyor. İnternet kullanıcıları, onlara hiçbir şey hissettirmeyen, herhangi bir ürün ya da hizmet sunmayan içerikleri işlevsel ve ilgi çekici içeriklere oranla çok daha az tercih ediyor. Bu da pazarlamacıları ve içerik üreticilerini hep daha iyisini yapmaya zorluyor. Yaratıcı, internet kullanıcısının da dahil olabildiği ve ilgi çekici bir şekilde kurgulanmış kampanyaların sonuçları her zaman daha iyi oluyor.

Bu noktada, internet kullanıcılarını olabilecek en eğlenceli şekilde ve interaktif olarak sürece dahil etmek için oyunlaştırma yöntemi öne çıkıyor. Turatel Blog olarak bu yazımızda; “Oyunlaştırma nedir?”, “Oyunlaştırmada oyuncu nasıl motive edilir?” ve “Oyunlaştırmanın pazarlama açısından avantajları nelerdir?” sorularına odaklandık.

Oyunlaştırma Nedir?

Oyunlaştırma; motivasyonu sağlamak, marka bilinirliğini artırmak ya da marka sadakatini kuvvetlendirmek amacıyla web sitesi, mobil uygulama ya da çevrimiçi bir toplulukta gerçekleşen ve oyunun kuralları çerçevesinde devam eden bir süreçtir. Oyunlaştırma sayesinde, pazarlama çok daha eğlenceli ve keyifli bir hale gelebilmektedir.

Oyunlaştırmada Oyuncu Nasıl Motive Edilir?

Oyunlaştırmada, oyuncunun motive olması öncelikli kuraldır. Aksi takdirde harika işleyen bir sistem kurmuş olsanız da oyundan kazanacağı ödülden motive olmayan kullanıcılar oyuna dahil olmayacaktır. Bunun için de ödül sisteminin iyi yönetilmesi ve hedef kitlenin ilgisini çekecek şekilde kurgulanması gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi oyunlaştırma ürün ya da hizmet tanıtmanın yanı sıra ekip motivasyonunu artırmak için de kullanılabilir. Bu noktada hangi hedef kitleye, nasıl ödüller verileceği net bir şekilde belirlenmelidir ancak oyun öncesinde ya da oyun esnasında sürekli ödül vurgusu yapmak da kullanıcılar tarafından itici olarak algılanabilir. Kullanıcılar ödül algısından ziyade adil, keyifli bir oyun oynamak ve oyunun sonunda hak ettiği ödülün sahibi olacağını hissetmek isterler.

Oyunlaştırmanın Pazarlama Açısından Avantajları Nelerdir?

Oyunlaştırmanın en büyük avantajlarından biri müşterileriniz ile bağınızı kuvvetlendirme imkanı sağlamasının yanı sıra yeni potansiyel müşterilere erişmenizi de olanak tanımasıdır. Oyunlaştırma yöntemi sayesinde potansiyel müşterilerinizin, müşteriniz olma eğilimleri daha hızlı gelişebilir ve markanıza güvenme süreçleri kısalabilir.

Her insanın içinde bir şeyleri başarma, en iyi olma ya da kazanma dürtüsü vardır. Oyunlar bizlerin bu duygularını harekete geçirir. Yani sıkıcı bir marka reklamı izlemekten ziyade marka ile alakalı bir oyun oynamak birçok internet kullanıcısı tarafından daha tercih edilebilir bir seçenektir. Ayrıca, müşterileriniz oyun oynarken reklama maruz kaldıkları hissine kapılmazlar ve süreç oldukça keyifli ilerler.

Oyunlaştırma esnasında, oyun katılımcılarını çok daha iyi tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. İyi kurgulanmış bir oyun size müşterileriniz hakkında birçok fikir verebilir. Bu da daha sonraki kampanya çalışmalarınızda ya da yeni ürün tanıtımlarınızda hangi kitlelere nasıl ulaşacağınıza dair öngörü sahibi olmanıza yardımcı olur.

Geleneksel pazarlama yöntemlerine oranla çok daha etkili bir yöntemdir. Oyunlaştırma yöntemi kullanmanız sadece müşteri ve potansiyel müşterileriniz açısından avantaj sağlamaz. Rakiplerinizin, paydaşlarınızın ve iş birliği yaptığınız kurumların gözünde de sizi teknolojiyi takip eden, inovasyona açık bir şirket konumuna taşır.

Son olarak, oyun esnasında sorunsuz çalışacak bir altyapı kurmanızı tavsiye ederiz. Sistem kusursuz işlemeli ve oyuncunun güvenini zedelememelidir. Aksi takdirde oyununuzun oynanmamasının yanında markanıza olan güven de zedelenebilir.

Turatel olarak şimdiden oyunlaştırma çalışmalarınızda başarılar dileriz!