Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmanın Avantajları -

Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmanın Avantajları

İYSKVKKSEO

Tablet, telefon ya da bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirdiğiniz işlemleri bir düşünün. Yakın bir geçmişe kadar fiziksel olarak yapılması gereken birçok şeyi artık rahatlıkla dijital platformlar üzerinden çözebiliyoruz. E-ticaret, sosyal medya, dijital pazarlama ve akıllı teknolojiler özellikle pandemi sürecinde oldukça hızlı bir gelişim gösterdi. Bankacılık, alışveriş, eğitim, sosyalleşme, çalışma hayatı gibi birçok alanı artık oturduğumuz yerden kolaylıkla yönetebiliyoruz. Alışveriş yapmak için mağazaya gitmek, bankacılık işlemleri için şubeye uğramak ya da işe gitme kavramları şekil değiştiriyor. Haliyle tüm sektörlerde süreçlerin dijitalleştiği günümüz dünyasında dijital medya ve pazarlama araçlarının doğru ve yerinde yönetildiği bir sistem kurmak da gereklilik halini aldı. Peki bu sistemi kurmak için kiminle çalışmalısınız? İşte tam da bu noktada devreye dijital pazarlama ajansı giriyor.

Turatel blog olarak bu yazımızda, arama motorlarında sık sık aratılan “Dijital pazarlama ajansı nedir?”, “Dijital pazarlama ajansı ile çalışılmak neden önemlidir” ve “Dijital pazarlama ajansı ile çalışmanın avantajları nelerdir?” sorularına odaklandık.

Dijital Pazarlama Ajansı Nedir?

Yeni teknoloji ve pazarlama teknikleriyle çalışan, bünyesinde grafik tasarım, web tasarım, metin yazarlığı gibi departmanlar barındıran ve değişen, gelişen dijital dünyada firmalara hem yol haritası çizen hem de firmaların dijital süreçlerini yöneten ajanslara dijital pazarlama ajansı denir.

Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmak Neden Önemlidir?

Günümüzde neredeyse herkes dijital dünyanın nimetlerinden faydalandığı bir hayat yaşıyor. Yani hangi sektörde olursanız olun hedef kitlenizin dijital mecralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Prestij kazanmayı ya da satışlarını yükseltmeyi amaçlayan bir firma her zaman hedef kitlesinin beklentilerini karşılamalıdır. Hedef kitleniz dijital platformlarda dolaşırken, sizin sadece fiziksel mağazanızda varlık göstermeniz ya da hedef kitlenize hitap etmeyen dijital stratejiler ile onların karşısına çıkmanız hem kısa hem de uzun vadede firmanızın zarar görmesine sebep olabilir. Dijitalleşme süreci profesyonel bir şekilde yönetildiğinde ve dijital mecralarda doğru konumlandırmalar, yerinde kampanyalar yapıldığında kısa süre içerisinde ilerleme kaydedebilirsiniz. Bu hizmeti de size iyi bir dijital pazarlama ajansı sağlayacaktır.

Dijital Pazarlama Ajansı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Dijital Mecralarda Varlığınızı Doğru Bir Şekilde Konumlandırır<br /> Dijital pazarlama ajansları, firmanızla çalışmaya başladıklarında firmanız hakkında detaylı bir araştırma yaparlar ve firmanıza özel dijital pazarlama stratejileri geliştirerek kısa ve uzun vadeli hedefler belirlerler. Bu hedefler doğrultusunda da web siteniz, sosyal medya platformlarınız ya da mobil uygulamalarınız üzerinden markanıza özel bir konum oluşturulur. Örneğin; web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı sizi sosyal medya üzerinden takip ettiğinde de benzer bir tasarım ve marka dili ile karşılaşır. Bu sizin dijital kimliğinizin olduğunu ve tüm süreçlerinizin profesyonelce yönetildiğini gösterir.

Güncel Gelişmeleri Sizin Yerinize Takip Eder

Dijital pazarlama ajanslarının en önemli hizmetlerinden birisi dijital pazarlama, sosyal medya, grafik tasarım ya da web tasarım dünyasında meydana gelen gelişmeleri takip etmeleri ve bu yenilikleri hızlıca firmanız stratejilerine uyarlayabilmeleridir. Dijital pazarlama ajansı ile çalışmadan güncelde kalmayı başarabilmek oldukça zordur. Çünkü ajansın içerisinde size hizmet sunan ve alanında uzman bir ekip mevcuttur. Dijital pazarlama trendlerine hakim olan ve güncel gelişmeleri anlık takip eden bu ekip, tüm güncellemeleri firmanıza uyarlayarak fark yaratmanızı ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Dijital pazarlama süreçlerini profesyonel bir şekilde yönetmemek; güncel gelişmeleri takip etme hızınız yavaşlayabilir. Bu da rakiplerinizin öne geçmesi, arama motoru sıralamalarında gerilemeniz, web site ziyaretçilerinizin azalması, güncel ve ilgi çekici kampanyalar yürütememek gibi birçok olumsuz duruma sebebiyet verebilir.

Marka Bilinirliği Yaratır

Dijital pazarlama ajansları, markanız için doğru stratejiler kurduğundan kısa sürede, doğru hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Hedef kitlenizin yanında ileriki dönemlerde sizin müşteriniz olmaya aday bir potansiyel hedef kitle de oluşur. Denize bir taş attığınızı düşünün. Taşın etrafında oluşan halkalar gibi her geçen gün daha çok ve geniş hedef kitlelere ulaşabilirsiniz. Dijital pazarlama ajansları, dijital kampanyalar, sosyal medya reklamcılığı, SEO, güncel ve kullanıcı dostu web site tasarımları gibi hizmetleri ile marka bilinirliğinize ciddi katkı sağlayabilir.

Güvenilirliği Artırır

İnternet dünyasında birçok firma ya da kuruluşun yer alması, internet kullanıcılarında kime, nasıl güvenebilecekleri konusunda bir algı karışıklığı yaratabilir. Dijital pazarlama ajansları istikrarlı ve müşterilere anında dönüş sağlanan bir sistemde ilerleyerek zaman içerisinde firmaya duyulan güvenin artmasına yardımcı olur. Web sitenize giren internet kullanıcısı SSL Sertifikası kullandığınızı yani sitenizin güvenli olduğunu gördüğünde, sosyal medya hesaplarınızı inceleyip güncel ve tutarlı paylaşımlar yaptığınızı gözlemlediğinde ya da firmanız ile iletişime geçtiğinde anında dönüş alabildiğinde size güvenmeye ve düzenli olarak firmanızın hizmetlerinden faydalanmaya başlayacaktır. Burada tüm süreçlerin titizlikle ve bütünsel olarak yönetilmesi çok önemlidir.

Raporlama ve Ölçümleme Yapar

Dijital dünyanın en iyi avantajlarından biri de her şeyin raporlanabiliyor olmasıdır. Dijital pazarlama ajansları, belirli periyotlarla firmanız için yapılan tüm dijital işlerin raporunu sizinle paylaşır. Bu raporların yorumlanması konusunda size destek sağlar. Örneğin; black friday döneminde yapılan bir kampanya için ne kadar bütçe harcadığınızdan, kampanya dahilinde kaç ürün sattığınıza, bu dönemde kaç yeni takipçi aldığınızda web site tıklanma oranlarınıza kadar her şeyi ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

Raporlama ve ölçümleme, içinde bulunduğunuz durumu analiz etmenin yanı sıra yeni kampanyalar ve stratejiler için de öngörü oluşturacaktır.