Dijital Ayak İzini Güçlendirme Zamanı -

Dijital Ayak İzini Güçlendirme Zamanı

GenelKVKK

İnternette zaman geçirdiğimiz her an, arama motorlarına yazdığımız kelimelerle, sorduğumuz sorularla, ziyaret ettiğimiz internet siteleriyle ya da izlediğimiz videolar, okuduğumuz içeriklerle bir dijital ayak izi bıraktığımızı biliyor muydunuz? Bu izler bazen fayda sağlarken bazen de dijital güvenliğimiz için tehlike oluşturabiliyor.

Peki, djital ayak izi nedir? Dijital ayak izi nasıl oluşur ve kullanılır? Turatel olarak bu yazımızda dijital ayak izine odaklandık.

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital ayak izi en genel tanımıyla dijital ortamlarda gerçekleştirdiğiniz her işlemin kaydedilmesi olarak tanımlanabilir.

Sosyal medyada zaman geçirdiğiniz uygulamalar, web sitenizde ya da arama motorlarında sizin hakkınızda yer alan bilgiler, dergilere ya da gazetelere verdiğiniz röportajlar, basında hakkınızda yer alan haberler, fotoğraflarınız, videolarınız hatta sık sık bulunduğunuz konumların hepsi bir bütün haline geldiğinde sizin hakkında oldukça fazla şey söyleyen büyük bir dijital ize dönüşür.

Dijitalde ayak izleri aktif ve pasif olarak iki başlık altında değerlendirilebilir. Aktif izler, bilinçli olarak dijital ortamlarda bırakılan izleri ifade eder. Örneğin; Instagram’a yüklediğiniz video ya da fotoğraf, attığınız herhangi bir mail, online platformlarda verdiğiniz röportajlar vb. tamamen kendi isteğinizle gerçekleştirdiğiniz dijital eylemlerin hepsi aktif dijital ayak izleridir. Buna karşın, internette bilinçsiz şekilde oluşturduğunuz izler ise pasif ayak izleri olarak tanımlanır. İlginizi çeken bir reklama tıklamak, konumunuzu belli eden uygulamalar kullanmak pasif ayak izlerine örnektir.

Dijital Ayak İzi Neden Önemlidir?

Dijital ayak izleriniz sizin online dünyada nasıl bir kimliğiniz oluşturduğunuza dair ipucu verir. Dijital ayak izinizin büyüklüğü, sizin hakkınızda neler söylediği ve üçüncü şahıslara sizinle ilgili nasıl bir izlenim yarattığını bilmek ve buna göre aktif izler bırakmak hem kısa hem de uzun vadede sizin yararınıza olacaktır.

Örneğin adınızı Google arama motoruna yazdığınızda karşınıza neler çıkıyor? Yıllar önce yüklediğiniz ve şu an sizi ifade etmeyen ya da online platformlarda görünmesinden hoşlanmadığınız bilgiler, fotoğraflar ve videolar ile karşılaşıyorsanız bu sizin için sorun teşkil edebilir. Sizin basit bir aramayla ulaştığınız bu bilgilere, iş çevreniz, müşterileriniz, arkadaşlarınız ya da aileniz de kolayca erişebilir. İşte tam da bu noktada dijitalde sizi ifade eden, aktif ve bilinçli izler bırakmanın önemi ortaya çıkıyor. Bu negatif izler itibarınızı zedeleyebilir. Yapacağınız bir işin önünü kesebilir, kariyerinize ya da sosyal ilişkilerinize zarar verebilir.

Ancak yazımızın başında da söylediğimiz gibi dijital ayak izi doğru ve bilinçli yönetildiğinde size çok büyük fayda sağlayabilir. Karakteriniz, yaptığınız işler, ilgi alanlarınız ya da sosyal hayatınız hakkında güzel bir imaj yaratmak da doğru dijital ayak izleri bırakmakla mümkün hale gelebilir. Aslında burada tam olarak bilinçli ve izlerinizi planlayarak hareket etmek ön plana çıkıyor.

Bunun yanı sıra, dijital ayak izleri sayesinde birçok suç da gün yüzüne çıkabiliyor. Herkesin internette zaman geçirdiği ve dijital ayak izleri bıraktığı günümüzde bir suçlunun tespit edilmesi eskiye oranla çok daha kısa sürebiliyor. Suçun işlendiği gün şüphelinin nerede olduğu, kimlerle iletişim kurduğu ya da hangi sitelerde neleri araştırdığı gibi dijital izler bir araya getirilerek suç ile ilgili süreçler çok daha hızlı yönetilebiliyor. Yani dijital ayak izleri sayesinde bir nevi güvenliğin çok daha hızlı sağlanabildiğini ya da adaletin daha hızlı işlediği bir sistem kurulabildiğini söyleyebiliriz.

İşverenler Dijital Ayak İzlerinizi Takip Ediyor

Dijitalde bıraktığınız izler iş başvurularınızda çok etkili olabiliyor. Günümüzün rekabetçi iş piyasasında istediğiniz işi elde etmek ve istediğiniz pozisyonda çalışmak için doğru ayak izleri bırakmanız büyük önem taşıyor. Hakkınızda yapılan bir Google aramasında LinkedIn profilinizin, katıldığınız eğitimlerin, yazdığınız makalelerin çıkması işverenin üzerinde olumlu bir etki uyandırmanıza katkı sağlayabiliyor. İşte tam da bu nedenle attığınız tüm dijital adımları dikkatle planlamanızı ve bu süreci öngörülü bir şekilde yönetmenizi tavsiye ederiz.

Dijital ayak izlerinizi doğru bir şekilde oluşturmak için öncelikle arama motorlarında adınızı araştırın. Arama motorlarında hakkınızda rahatsız edici ya da hoşlanmadığınız bir bilgi yer almıyorsa, sıra istediğiniz dijital adımları oluşturmakta!

Ancak hakkınızda sizi rahatsız eden bilgiler varsa bu bilgilerin yayınlandığı siteleri, kaynakları tespit edip onlarla iletişime geçmeli ve bu içeriklerin kaldırılmalarını talep etmelisiniz.

Sonrasında sosyal medya profillerinizi, paylaştığınız gönderileri, bio’larınızı, içeriklerinizi gözden geçirin. Paylaşımlarınıza herkes erişebiliyor mu? Hangi bilgileriniz gizli? Nelerin görünmesini, nelerin görünmemesini istiyorsunuz? Tüm bu bilgileri dijital ayak izlerinize fayda sağlayacak şekilde düzenleyin.

Sosyal medyada her anınızı paylaşmak yerine size değer katacak ve bundan birkaç yıl sonra gördüğünüzde de sizi rahatsız etmeyecek içerikler paylaşın. Bu kaliteli ve rafine sosyal medya hesaplarına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Son olarak şifrelerinizi düzenli olarak güncellemenizi ve yeni şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklamanızı tavsiye ederiz. Hatta çoğu sosyal medya hesabında kullanılabilen iki faktörlü doğrulama sistemine geçebilirsiniz. Böylece özel yazışmalarınıza üçüncü şahısların erişmesini engelleyebilirsiniz.