Black Friday Kampanyalarında Nelere Dikkat Etmelisiniz? -

Black Friday Kampanyalarında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Genel

Black Friday, alışveriş sevenler için yılın en iyi zamanı desek yanılmış olmayız. İlk olarak Amerika’da kutlanmaya başlanan Black Friday sonrasında İngiltere ve Kanada’ya yayılmıştır. Günümüzde ise birçok ülkede kutlanmaktadır.

Yılın en büyük indirimlerinin yapıldığı ve neredeyse ürünlerin maliyeti fiyatına satıldığı Black Friday dönemi, müşteriler için avantaj oluşturduğu kadar markalar için de büyük fırsatlar sunmaktadır. Peki Black Friday sürecini doğru yönetebilmek için markalar nelere dikkat etmelidir?

Turatel Blog olarak bu yazımızda, Black Friday’e az bir zaman kala markalara yol göstereceğini düşündüğümüz bazı tavsiyelerimizi derledik. Tavsiyelerimize geçmeden önce “Black Friday 2021 ne zaman?” sorusuna da cevap verelim. Bu yıl Black Friday 26 Kasım Cuma günü gerçekleşecek.

Kampanyanızı İyi Belirleyin

Black Friday öncesi, kampanyanızı belirlerken birçok açıdan düşünmeniz ve kampanyanızın artıları ve eksilerini bilmeniz, yoğun geçen kampanya sürecini doğru yönetmeniz noktasında size büyük avantaj sağlayacaktır. Black Friday döneminde hem satışlarınızı artırmanın hem de marka bilinirliğinize katkı sağlamanın yolu iyi kurgulanmış bir kampanyadan geçer. Kampanya oluştururken, tüketicilerinize hitap ettiğinden ve geniş bir kampanya olacaksa her ayağını sorunsuz yönetebileceğinden emin olmalısınız.

Kampanyanızı Zamana Yayın

Black Friday döneminde tek günlük bir Black Friday kampanyası yapmak, hata yapma ihtimalini artırabilir. Yoğun talep aldığınız takdirde ekibiniz hizmet konusunda yetersiz kalabilir ya da e-ticaret sitesi üzerinden satılan ürünlerin alıcıya ulaşması zaman alabilir. Hatta yoğun trafik alan web sitenizin altyapısı uygun değilse sitenize erişim sorunları dahi yaşanabilir. Bu da kampanyanızın faydadan çok zarar sağlaması anlamına gelir.

Yaratıcı Fikirler ve Tasarımlar Hazırlayın

Black Friday kampanyalarında yaratıcı fikirler ve tasarımlar her zaman ilgi çeker. Çünkü bu dönemde birçok marka aynı anda indirime girdiğinden aslında hem online hem de offline platformlarda her yer indirim tasarımlarıyla doludur. Bu tasarımların arasından sıyrılmak ve müşterilerinizin dikkatini çekmek için iyi kurgulanmış, hikayesi olan ve tasarımlarla da hikayesini destekleyen kampanyalara ihtiyacınız olacaktır. Yani yaratıcı bir fikriniz varsa bu fikri müşteriye en iyi şekilde yansıtmak kampanyanızın başarıya ulaşması noktasında en önemli Fikrin tüketiciye doğru şekilde aktarılmasını sağlayacak yaratıcı tasarımlar ve içeriklerin hazırlanması, hedef kitleye uygun medya planlaması yapılması başarılı bir kampanya oluşturmak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında geliyor.

Kampanya Öncesinde Stoklarınızı Kontrol Edin

Stoklarınızda kaç ürün olduğunu bilmek ve mağaza satışı ve internet satışları esnasında sürekli stok durumunuzu güncellemek çok önemlidir. İyi stok takibi yapmadığınızda, stokunuzda olmayan malın satışını yapabilirsiniz. Bu da müşteriye ürün teslim edememek ya da yeni ürün gelmesini bekleyeceğiniz için vaat ettiğiniz tarihte ürün gönderememek demektir.

Müşterilerinizin Güvenini Kazanın

Black Friday dönemleri, müşterilerin güvenini kazanmak için bir fırsattır. Fiyatlarınızı gerçekten aşağı çekiyor musunuz yoksa bu bir oyun mu? Müşterileriniz sizi yakından izler. Black Friday kampanyası öncesi fiyatlarınızın ne kadar olduğu hakkında da birçok müşteri bilgi sahibidir. Black Friday döneminde ürünlerinize olduğundan daha yüksek etiket koyup aslında bu fiyatlarda çok ciddi indirimler yaptığınızı duyurmak yanlış bir stratejidir ve müşterilerinizin markanıza olan güvenini zedeler. Bunun yerine şeffaf olmak ve indirim oranlarınızı olduğu gibi duyurmak çok daha doğrudur.

Şimdiden harika bir Black Friday dönemi geçirmenizi dileriz!